Tartu Ringkonnakohus
Määruse tegemise aeg ja koht
18. märts 2013, Tartu (kirjalik menetlus)
Kriminaalasja number
1-11-9294
Kohtukoosseis
Maarika Kuusk, Tiit Lõhmus, Aarne Sarjas
Vaidlustatud kohtulahend
Tartu Maakohtu (Tartu kohtumaja) 12. veebruari 2013 määrus
Kaebuse esitaja ja kaebuse liik
süüdimõistetu I.G (I.G) ja tema kaitsja vandeadvokaat Karl Saavo määruskaebused
Juhindudes KrMS §-st 390 ringkonnakohus määras:
Erakorralise ettekande kohaselt toimus 20.10.2012 kriminaalhooldusaluse elukohas kohtu poolt määratud kohustuse – mitte tarvitada alkoholi ja/või narkootikume – täitmise kontrollreid. I.G tuvastati alkoholi tarvitamine (alkomeetri näit 0,69 mg/l). Korralise kohtumise ajal 23.10.2012 Tartu Vangla kriminaalhooldusosakonnas kontrollis ametnik I.G alkoholi tarvitamise keelust kinnipidamist. Indikaatorvahendi näidu järgi oli kell 13:10 I.G alkoholijoove 0,140 promilli.
Ringkonnakohtu poolt tuvastatud asjaolud ja järeldused
vägivallaga seotuid, kuna materjalidest nähtuvalt on I.G kalduvus alkoholi tarvitades muutuda vägivaldseks. Seega ei pea kohtukolleegium põhjendatuks I.G katseaja pikendamist või talle lisakohustuste määramist, kuna I.G ei täida talle juba kehtestatud kohustusi. Ringkonnakohus rõhutab, et I.G oli teadlik talle kehtestatud kontrollnõuetest ning tagajärgedest, mis saabuvad nõuete mittetäitmisel – karistuse täitmisele pööramine. Sellegipoolest oli I.G talle kehtestatud kohustuste osas äärmiselt hoolimatu. Seega jätab ringkonnakohus maakohtu määruse muutmata ja I.G määruskaebuse rahuldamata.
Kohaldades analoogiat KrMS § 319 lg-s 4 sätestatuga leiab ringkonnakohus, et riigi õigusabi taotluse esitamisega peatus maakohtu määruse peale kaebuse esitamise tähtaeg ning see hakkas uuesti kulgema riigi õigusabi korras kaitsja määramisest, s.o 27.02.2013. Sidudes riigi õigusabi taotlemise nimelt apellatsioonitähtaja peatumisega, suunatakse isikut otsustama õigusabi palumisega seonduvat võimalikult kiiresti pärast maakohtu lahendiga tutvumist, sest erinevalt tähtaja kulgemise katkemisest ei hakka peatumise korral tähtaeg uuesti algusest kulgema. Seega oli kaebuse esitamise viimaseks päevaks 01.03.2013. Nimetatud ajaks ringkonnakohtule kaebust ei esitatud. Kuna määruskaebuses ei ole taotletud ka kaebetähtaja ennistamist, jätab ringkonnakohus juhindudes KrMS §-st 390, § 326 lg-st 2 ja § 323 lg 2 p-st 1 kaitsja kaebuse kaebetähtaja rikkumise tõttu läbi vaatamata ning see tuleb tagastada selle esitajale.
Maarika Kuusk
Tiit Lõhmus
Aarne Sarjas
Allikas: Riigi Teataja avaandmed. Füüsiliste isikute nimed on kohtu poolt anonümiseeritud. Andmed on informatiivsed.